GENERÁCIA BEZ KAZU

Projekt GENERÁCIA BEZ KAZU

Projekt "Generácia bez kazu" je iniciatíva zameraná na prevenciu zubného kazu u detí, mládeže a tehotných žien. Tento projekt sa snaží zvýšiť povedomie o dôležitosti ústnej hygieny a správnych návykov, ktoré môžu pomôcť predísť zubnému kazu a iným problémom s ústnym zdravím už od mladého veku.

Projekt Generácia bez kazu predstavuje snahu o výchovu novej generácie, ktorá bude mať oveľa nižší výskyt zubného kazu vďaka lepšiemu povedomiu a správnym preventívnym opatreniam. V konečnom dôsledku je cieľom projektu znížiť výskyt zubného kazu a zlepšiť celkové zdravie ústnej dutiny u detí a mládeže.

Projekt GENERÁCIA BEZ KAZU získal 1. miesto v kategórii "Small Association" ktorého autorom je bývalá prezidentka ADHS a krajská odborníčka Anna Sloviaková dipl. d. h. – v programe Impact Award IFDH 2022 a súčasne v programe "IFDH Social Responsibility Award 2022" získal 3. miesto.  

Projekt GENERÁCIA BEZ KAZU bol úspešný aj v ďalšom programe IFDH – Every child has to toothbrush. Napriek tomu, že mnoho projektov v tejto kategórii neprešlo komisionálnym výberom. Modul II. a III. Projektu "Generácia bez kazu" úspešne prešiel výberom.

Zapojenie sa do projektu

Generácia bez kazu zahŕňa: 
1. Vzdelávanie o ústnej hygiene: projekt poskytuje informácie a vzdelávacie materiály pre deti, rodičov a pedagógov o dôležitosti pravidelného čistenia zubov, používania medzizubných pomôcok a ďalších metód na prevenciu zubného kazu.
 
2. Podpora pravidelných návštev u zubného lekára a dentálneho hygienika: projekt podporuje pravidelné prehliadky u zubného lekára a dentálneho hygienika, ktoré sú kľúčové pre včasné odhalenie a liečbu prípadných problémov.
 
3. Aplikácia preventívnych opatrení: zahŕňa aktivity ako aplikácia fluoridových prípravkov. 
 
4.  Zdravé stravovacie návyky: v rámci projektu sa zdôrazňuje dôležitosť zdravej stravy s obmedzením príjmu cukrov a kyselín, ktoré prispievajú k tvorbe zubného kazu.
 
5. Zvyšovanie povedomia: organizujú sa rôzne kampane, prednášky a workshopy, ktoré majú za cieľ zvýšiť povedomie o prevencii zubného kazu v komunitách a školách.

Generácia bez kazu

Ako sa zapojiť?

  1. Byť členkou/členom Asociácie dentálnych hygieničiek v Slovenskej republike. Projektu sa môžu zúčastniť aj študenti a študentky, ktoré sú registrované v Asociácii dentálnych hygieničiek v Slovenskej republike. Taktiež aj člen/členka na materskej/rodičovskej dovolenke. 
  2. Mať zaplatený ročný členský poplatok. 
  3. Stiahnuť GBZ-dotazník, vypísať a pridať ako prílohu do e-mailu adresovaného autorke a koordinátorke projektu, ktorou je Anna Sloviaková, dipl. d. h.: anna.sloviakova@gmail.com

Nižšie nájdete dotazník pre Generáciu bez kazu v PDF alebo v DOCX. 

4. Moduly projektu GENERÁCIA BEZ KAZU

1. MODUL: BUDEŠ MAMIČKOU - vieš chrániť svoje dieťatko?

Modul je zameraný na motiváciu budúcich mamičiek. Poukazujeme na vplyv orálneho zdravia na celkové zdravie organizmu a vývoj plodu.

Svetový deň ústneho zdravia, ktorý každoročne pripadá na 20. marec, bol vyhlásený Svetovou organizáciou zubných lekárov (FDI). V tento deň sa zintenzívňujú aktivity odborníkov, ktoré sú zamerané na oboznámenie laickej verejnosti o dôležitosti starostlivosti o zuby a okolité tkanivá v súvislosti s celkovým zdravým človeka.

Práve v tento deň Asociácia dentálnych hygieničiek v Slovenskej republike sa snaží robiť osvetu vo viacerých mestách v Slovenskej republike.  

Úlohou každej zainteresovanej dentálnej hygieničky je prezentovať tento projekt formou prednášky, kde sa mamičky dozvedia základné informácie, ako:

  • zuby a ich funkcia (žuvanie, súčasť procesu trávenia, artikulácia, rozprávanie, estetika, celkový vzhľad tváre),
  • anatómia zubov a zdravého parodontu (prispôsobené laickej verejnosti),
  • príčina a mechanizmus vzniku zubného kameňa a zápalu ďasien a tkanív v okolí zubov,
  • vplyv hladiny hormónov počas tehotenstva na vznik zápalov parodontu,
  • mechanizmus vzniku zubného kazu,
  • zmeny na zubnej sklovine počas tehotenstva a ich príčiny (nevoľnosti, časté zvracanie, meniace sa chute – sladké, slané, kyslé a pod.),
  • správny výber pomôcok, efektívna technika ako aj spôsob čistenia a starostlivosti o zuby a ústnu dutinu,
  • vplyv bakteriálneho zloženia a mikroflóry v ústach budúcich rodičov na vývoj plodu a neskôr na celkové zdravie dieťaťa,
  • apelovať na budúce mamičky a dôsledne im vysvetliť dôležitosť a neodkladnosť preventívnych prehliadok u zubného lekára, na ktoré majú nárok počas tehotenstva 2x ročne, a to v 12. týždni tehotenstva a v 28. týždni tehotenstva.


2. MODUL:
MAMA, OTEC POĎTE SO MNOU!

Tento modul sa zameriava na motiváciu a inštruktáž detí od 3. do 6. roku. Už jeho názov hovorí o tom, aby s touto skupinou detí boli súčasne inštruovaný aj rodičia. Je zbytočne navštevovať samostatne deti v škôlke, keď nie je spolupráca s rodičom. Efekt bez spolupráce rodiča mizne. Je nutné viesť rodiča k dočisťovaniu zubov u detí.

3. MODUL: STRÁŽIME ŠESTKU

Je tu zahrnutá skupina deti od 6 roka. Kde sa zameriavame na prerezanie šiesteho stáleho zuba a čistenie medzizubných priestorov. U vysokého percenta detí je prerezaný šiesty – stály zub v susedstve pokazeného mliečneho zuba až do výmeny dentície (12. roka života). Poukazujeme na retenciu povlaku.

4. MODUL: VEĎ A CHRÁŇ!

Zdravotník vie viesť a chrániť svojho pacientka, začneme zdravotnými školami, aby sme podchytili budúcich zdravontíkov a tak zlepšili informovanosť čo sa dentálnej hygieny týka, postupne plánujeme motivovať sekciu sestier pracujúcich v zubnom lekárstve (SKSaPA, SK MTP). 

ADHS týmto projektom chce hlavne zlepšiť informovanosť v oblasti dentálnej hygieny, poukázať na dôležitosť prevencie a zdôrazniť vplyv orálneho zdravia na celkové zdravie organizmu.