Svetový deň Alzheimerovej choroby

21.09.2024
21. SEPTEMBER - Svetový deň Alzheimerovej choroby

 

Existuje čoraz viac dôkazov, ktoré naznačujú súvislosť medzi Alzheimerovou chorobou (AD) a zápalom ďasien (parodontitídou). Štúdie ukazujú, že zápal v ústnej dutine môže prispievať k zápalovým procesom v mozgu a tým podporovať rozvoj neurodegeneratívnych ochorení, vrátane Alzheimerovej choroby.


Hlavné mechanizmy súvislosti:
1️⃣. Chronický zápal: parodontitída spôsobuje chronický zápal v tele. Tento zápal môže prispieť k zvýšeniu hladiny cytokínov a iných prozápalových molekúl, ktoré môžu prechádzať krvno-mozgovou bariérou a poškodzovať mozgové bunky, čím urýchľujú neurodegeneratívne procesy spojené s Alzheimerovou chorobou.


2️⃣. Baktérie z úst: niektoré výskumy identifikovali baktérie spojené so zápalom ďasien (napr. porphyromonas gingivalis) v mozgovom tkanive pacientov s Alzheimerovou chorobou. Tieto baktérie môžu priamo ovplyvniť vznik amyloidových plakov, ktoré sú charakteristickým znakom Alzheimerovej choroby.


3️⃣. Zvýšené riziko pre starších ľudí: starší ľudia sú náchylnejší na rozvoj parodontitídy v dôsledku oslabenia imunitného systému, čo zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja Alzheimerovej choroby.
Prevencia a starostlivosť o ústnu hygienu môžu teda zohrávať dôležitú úlohu nielen pri prevencii zubných problémov, ale aj pri ochrane pred neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba.