Asociácia dentálnych hygieničiek v Slovenskej republike
Člen Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov -  SKMTP
Člen Európskej federácie dentálnych hygienikov - EDHF
Člen Medzinárodnej federácie dentálnych hygienikov - IFDH
Slovak English
ADHS je nezisková organizácia,ktorá vznikla v novembri 1993 v Trenčíne. V súčasnej dobe združuje dentálne hygieničky a hygienikov, ktorí ukončili vyššie odborné štúdium dentálnej hygieny v Trnave, Prešove, Bratislave, vo Zvolene a tiež bakalárske štúdium v Prešove.

Viac info
2% z dane  Inzercia

Informácie pre verejnosť

História zubnej kefky

Prvé historické záznamy o čistení zubov siahajú do obdobia Asýrčanov, Číňanov, Babyloňanov či Egypťanov. Používali sa špáradlá zo zlata či drevené žuvacie paličky. Prvý záznam o cielenej starostlivosti o zuby zanechali Babylončania. Starý Egypťania už v roku 3000 pred n.l používali tenké drevené paličky na čistenie zubov. Vznikli žuvaním alebo drvením koncov malých koreňov či vetvičiek až vznikla akási kefka. Cenné boli najmä vetvičky z aromatických drevín, ktoré poslúžili aj ako ústny deodorant. Najznámejším zubným drievkom je Maswak – koreň z rastliny, ktorú Egypťania nazývali strom – zubná kefka. O Maswaku sú napr. záznamy aj v Koráne. Preto ho pri svojej púti do Mekky používajú moslimovia z náboženských dôvodov dodnes. V 3 storočí p.n.l Aristoteles poradil Alexandrovi Veľkému, aby si každé ráno vyšúchal zuba uterákom z hrubého plátna. V roku 1602 William Vaghan napísal vo svojom diele Pätnásť rád k zachovaniu zdravia:

Že na udržanie bielych a nepoškodených zubov si ľudia musia po každom jedle umyť ústa, spať s pootvorenými ústami a každé ráno si zuby poriadne zvonka aj zvnútra vyšúchať plátennou látkou.

V 15 storočí n.l. Číňania vymysleli prvú zubnú kefku so štetinami. Štetiny zo sibírskeho divokého prasaťa vsadili do bambusovej alebo kostenej rúčky. Prvú modernú zubnú kefku dali svetu Angličania. Približne v roku 1780 bola Williamom Addisom vyrobená a hromadne produkovaná zubná kefka. Rúčka vtedajších kefiek boli vyrezávané najmä z holených či stehenných kostí volov a do ručne vyvŕtaných otvorov boli pomocou drôtikov pripevnené štetiny z dlhosrstého prasaťa. Prvý patent na výrobu zubnej kefky tak ako ju poznáme dnes zaevidovali v roku 1857 v USA. Od roku 1938 sa začali používať nylonové vlákna. Vynálezcom bola firma DuPont. Prvá kefka s nylonovými vláknami bola pomenovaná zázračná zubná kefka doktora Westa. Jej nedostatok bol v prílišnej tvrdosti vlákien. Dr. Robert Huston parodontolog zo San José v Californii vymyslel prvú zubmú kefku s mäkkými nylonovými vláknami a nazval ju „ Oral-B“. zubná kefka Oral-B Classic sa v roku 1969 dostala aj na mesiac. Neil Amstrong ju použil pred prvým historickým výstupom na mesiac. V roku 1939 vo Švajčiarsku vymysleli prvú elektrickú zubnú kefku. Z dnešného pohľadu bola takáto kefka nevyhovujúca. V roku 1987 bola vyvinutá prvá elektrická zubná kefka s rotačným pohybom a stala sa základným pilierom modernej generácie elektrických zubných kefiek. Najnovšou generáciou elektrických kefiek sú sónické elektrické kefky. Na trhu je veľké množstvo zubných kefiek. Každému sa páči niečo iné a každý si vyberá podľa svojho. Niekto podľa ceny, niekto podľa farby či tvrdosti.

Na Symposiu of Oral Hygiene v roku 1973 bol stanovený takýto ideál:

  • dĺžka pracovnej časti hlavičky kefky pre deti 1,5 cmm pre dospelého 2,5 cmm
  • optimálny počet vlákien 1600 a viac. Uložené v 3-4 radoch.
  • vlákna sú z umelej hmoty (nylon,tynex...) a konce sú zaoblené.
  • priemer vlákien určujúci tvrdosť je od 0,15 do 0,28 mm.
  • vlákna sú rovno zastrihnuté – rovná plocha lepšie čistí povrch zubov.

Partneri:

Zlatí partneri:

Colgate
GlaxoSmithKline

Premium partneri:

Curaprox
EMS

Mediálny partner:

Stomateam